Program żywnościowy
Czy, obecny obraz polskiego rolnictwa na tle krajów europejskich taki dalej być musi?
Nie, dalej taki być nie musi.
Wartość dodana na jednego zatrudnionego ilość gruntów rolnych w mln ha:
• w Polsce 6 560 $ 15
• w EU 25 475 $ 157
• we Włoszech 40 310 $ 7,2
• w Niemczech 43 714 $ 16,6
• we Francji 53 556 $ 26,7
• w Holandii 72 233 $ 2,1
Dlaczego w Holandii wartość ta jest 11 krotnie większa niż w Polsce?
Kto raz był Holandii widział nieskończone ilości szklarni. Aby przeskoczyć Holandię powinniśmy skupić się na ogrodnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym, a nie na uprawie pszenicy, żyta, rzepaku czy buraków cukrowych.
Polscy rolnicy mając dostęp do nieograniczonych ilości zielonej energii będą mogli rozwinąć rolnictwo do gigantycznych rozmiarów. Ilości gruntów rolnych nie zwiększymy, ale zwiększyć wydajność z ha możemy w spektakularny sposób.
Budowa szklarni
Budując szklarnie bez szyb likwidujemy wpływ warunków atmosferycznych na uprawę. W Polsce 30 % dni w roku mamy pogodę deszczową, śnieg i mgły. Wyeliminowanie tylko tych czynników zwiększa wydajność o 100/30 = 3,3 krotnie. Zapewniając oświetlenie przez 24h/dobę zwiększamy wydajność 3 krotnie, 1,33 x 3 = 4razy. Zapewniając temperaturę 35 st.C przez cały rok zwiększamy wydajność 3 krotnie i uzyskujemy 4 x 3 = 12 razy większą wydajność. Zapewniając odpowiednią zawartość CO2, NPK, wilgotność gleby i powietrza jest szansa na 20 krotny wzrost wydajności. Przy 12 m wysokiej hali możliwe jest wstawienie 20 półek w przypadku niskich roślin(szczypiorek, sałata, marchewka, pietruszka, kalafior, brokuły, buraczki itp.) uzyskują wzrost wydajności 20 x 20 = 400. W przypadku wyższych roślin jak porzeczki, maliny,agrest, borówka liczba półek będzie odpowiednio mniejsza. Z kolei w przypadku grzybów(pieczarki, prawdziwki, kurki, rydze, kanie, zielonki, podgrzybki, maślaki, koźlarze, opieńki,boczniaki itp.) liczba półek będzie mogła być większa. W przypadku drzewek owocowych(wiśnie, czereśnie, jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie, morele, nektarynki, owce cytrusowe - banany, mandarynki, klementynki, pomarańcze, cytryny) liczba półek będzie dużo mniejsza. Ogromny wzrost wydajności (np. 400 razy) spowoduje że ogrodnictwo stanie się bardzo atrakcyjną branżą pod względem uzyskiwanych dochodów i znalezienie pracowników nie powinno stanowić problemu. Wzrost wartości dodanej 400 krotny spowoduje, że wartość dodana na jednego zatrudnionego wyniesie400 x 6560 $ = 2 624 000 $ i będzie 2 624 000/72 233 = 36,3 razy większa niż w Holandii.
Biorąc pod uwagę, że mamy 15/2,14 = 7 razy większą ilość gruntów rolnych niż Holandia możemy osiągnąć 36,3 x 7 = 254 większą wartość dodaną. Polska stanie się największą potęgą rolniczą w Europie. W bezpośrednim sąsiedztwie powinny zostać zlokalizowane zakłady przetwórstwa spożywczego, które zagospodarują wszystkie zbiory. Czym bardziej przetworzone surowce rolne tym większa wartość dodana oraz możliwość exportu na cały świat. W Polsce w rolnictwie pracuje 80 % więcej osób niż w UE. Nie oznacza to, że trzeba zwolnić80 % pracowników. Należy wykorzystać ten potencjał do 5 krotnego zwiększenia wydajności poprzez wprowadzenie automatyzacji i robotyzacji. Jak to można zrobić pokazuje firma Dyson w swojej szklarni w Wlk. Brytanii.
Nowoczesne rolnictwo
Nowoczesne rolnictwo nigdy nie będzie zagrożone tanią żywnością z państw Mercosur. Nie będą potrzebne żadne cła na import z tych państw, gdyż bariera cenowa spowoduje, że do Polski, a docelowo do UE nie wjedzie tania i kiepskiej jakości żywność z Ameryki Południowej. Stosując tzw. powtarzalny model wzrostu opracujemy projekt szklarni tylko jeden raz i będziemy powielać we wszystkich lokalizacjach w całej Polsce. Na początku wybudujemy zakłady produkujące naszego typu szklarnie i w sposób przemysłowy będziemy produkować wszystkie elementy szklarni, aby obniżyć koszty budowy i zwiększyć szybkość budowy. Powołamy ośrodki naukowe, które zajmą się optymalizacją uprawy wszystkich warzyw,krzewów owocowych i niskopiennych drzewek owocowych, aby uzyskać największą wydajność z 1 ha uprawy.
Rolnictwo wielkoobszarowe
Rolnictwo wielkoobszarowe powinno produkować swoje płody rolne tylko na potrzeby konsumpcji wewnętrznej i produkcji pasz dla zwierząt. Wszystkich rolników wielkoobszarowych wyposażymy w maszyny z napędem elektrycznym, a na krawędzi pola ustawimy szybkie ładowarki samochodowe o mocy 500 kW z darmową energią elektryczną pochodzącą z lokalnych biogazowni rolniczych. wszystkie maszyny będą w pełni autonomiczne i sterowane GPS umożliwiając im pracę 24h/dobę. Eksport bezpośredni surowych płodów rolnych nie powinien mieć miejsca, gdyż wartość dodana jest najniższa. Celowo powołana Fundacja Demograficzna w 4 roku rozpocznie budowę takich szklarni ponoszą cały ciężar finansowy realizowanych inwestycji, aby uwolnić rolników z konieczność poszukiwania kapitału. Budując szklarnie wysokie na 12 m obok wybudujemy tak samo wysokie kurniki i oboro-chlewnie, które będą źródłem ciepła do ogrzewania szklarni. W Sztokholmie 10 piętrowy wieżowiec, w którym nikt nie chciał mieszkać zamieniono na oborę dla krów, którym było obojętne, na którym piętrze przebywają. W obiektach hodowlanych wysokość 2 m wydaje się w zupełności wystarczająca, więc wybudowanie 5 piętrowych(trzeba uwzględnić grubość stropów) obiektów hodowlanych jest optymalna. Każde 80kg żywego zwierzęcia, w tym człowieka daje 100 W mocy grzewczej. Ilość energii generowanej przez kurniki i oboro-chlewnie starczy do ogrzania szklarni oraz zapewni wystarczającą ilość energii do ogrzania algowych oczyszczalni ścieków, które przy zapewnieniu temperatury 36 st. C, oświetlenia i odpowiedniej zawartości CO2 rosną w tempie 100 % na dobę. Przepuszczając zużyte powietrze z kurników i oboro-chlewni przez reaktory algowych oczyszczalni ścieków prawdopodobnie uzyskamy dodatkowy efekt w postaci eliminacji nieprzyjemnych zapachów z tych obiektów (typowa płuczka),czyli tzw. biofiltr. Stosując 60 cm izolację ścian i dachów we wszystkich obiektach wyeliminujemy potrzebę budowy kotłowni do ogrzewania kurników. Wszystkie kurniki i oboro-chlewnie oraz ich wyposażenie będą produkowane z wykorzystaniem maksymalnej prefabrykacji, aby skróć czas budowy, czyli koszty. Wszystkie posadzki w tych obiektach będą myte w sposób automatyczny, a ścieki odprowadzane do algowych oczyszczalni ścieków co zmniejszy odór z tych obiektów. W ramach planu ogólnego można wydzielić kolejny pas o szerokości 3,2 km i podzielić na działki po 3,2 km.
Powstałyby w ten sposób wielkoobszarowe gospodarstwa hodowlane o powierzchni ok. 1000 ha, na których można by hodować bydło, konie, owce, dzika zwierzęta (sarny, jelenie, łosie, daniele, zające, dziki itp.) na tzw. wolnym wybiegu. Budując na krawędzi pomieszczenia dla tych zwierząt na czas niepogody zapewnilibyśmy im również miejsce do rodzenia potomstwa. Źródłem pasz dla tych zwierząt oprócz naturalnej zielonki byłyby pasze z wielkoobszarowych gospodarstw. rolnych.
Na takich działkach mogłyby być hodowane kaczki, gęsi i inne ptaki (bażanty,kuropatwy) zainteresowane zielonką w tzw. mobilnych kurnikach mocno ocieplone (na gumowych gąsienicach), które byłyby przesuwane na nowe miejsce po wyskubaniu całej zieleniny.
Mobilne kurniki przeciągane byłyby przez wciągarki z napędem elektrycznym. Na szerokości 3200 m zmieściłoby się 3200/24 m = 133 kurniki o długości np. 50 m i szerokości 24 m (24 x 50 = 1200 m2). Działki pod mobilne kurniki miałyby zainstalowany system nawadniania, aby zapewnić szybki wzrost zielonki. W okresie zimowym zielona pasza byłaby dostarczana z algowych oczyszczalni ścieków.
Takich działek na terenie Dużej Gminy mogłoby powstać ok. 22 szt. W kolejnym pasie o szerokości 1000 m i długości 70 km można by wydzielić działki o powierzchni 1000 ha (10 000 000 m²), których byłoby tylko 7. Byłyby to działki ogrodzone, podzielone na sektory do hodowli bydła, owiec, koni.
Powielając takie rozwiązanie w 481 Dużych Gminach nastąpiłby gigantyczny rozwój rolnictwa na terenie całego kraju i Polska stałaby się największa potęgą rolniczą w Europie. Wszystkie inwestycje w sektor rolniczy finansowane byłyby ze środków powołanej celowo Fundacji Demograficznej, która od czwartego roku osiągałaby gigantyczne dochody z działalność gospodarczej prowadzonej na całym świecie.